Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медичних закладах України
Бенефіціар

Міністерство охорони здоров'я України

Виконавець

Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД

Донор

Агенство США з міжнародного розвитку (USAID)

Реципієнт

Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД

Терміни

19.09.2013 - 31.12.2017

(Проект завершено)

Бюджет

2,4 млн.дол. США

Регіони

Національний проект

Категорія

Результати

Компонент 1: Стигма
1. Зниження стигми та дискримінації серед постачальників медичних послуг, та під час прийому нових пацієнтів на тестування та лікування ВІЛ-інфекції.
2. До- та після дипломна освіта для лікарів і медсестер щодо профілактики та скорочення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ
3. посилення спроможності Мережі в боротьбі щодо стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ
Компонент 2: Антикорупційний
1. Посилення нагляду і адвокаційних можливостей громадянського суспільства щодо боротьби з корупцією в сфері охорони здоров’я
2. Підвищення обізнаності громадськості про закупівлі і державні витрати у секторі охорони здоров’я
3. Створення умов для вдосконалення державних процедур для прозорих, підзвітних і інклюзивних закупівель.

Компонент 3: В’язниця
1. Розробити та затвердити відповідним наказом Алгоритм співпраці фахівців департаменту соціально-психологічної роботи з ув’язненими, департаменту охорони здоров’я та лікарського забезпечення, Державної кримінально-виконавчої служби (СКЕС) і НУО для ефективної прив’язки ув’язнених, які будуть звільнені найближчим часом, до регіональних центрів по боротьбі зі СНІДом / місцевих сайтів АРТ, ОЗТ.
2. Зміцнення потенціалу представників департаменту соціально-психологічної роботи з ув’язненими, департаменту охорони здоров’я та лікарського забезпечення, Державної кримінально-виконавчої служби (СКЕС) і НУО для ефективної реалізації розробленого алгоритму співпраці.
3. Розробка та впровадження моделі що допоможе встановити зв’язок ув’язнених, які будуть звільнені найближчим часом, до регіональних центрів по боротьбі зі СНІДом / місцевих сайтів АРТ, ОЗТ.

Заходи

1.Розробка та впровадження в неспеціалізованих медичних закладах двох пілотних регіонів політик, дружніх до ЛЖВ та представників груп ризику
2.Розробка, пілотування та впровадження в заклади до- та післядипломної медичної освіти лікарів та медичних сестер в пілотних регіонах гендерно-чутливі тренінгові модулі щодо запобігання та зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, по відношенню до ЛЖВ та представників груп ризику
3.Посилення спроможність Мережі та її виконавчих партнерів щодо зменшення стигми та дискримінації до представників груп ризику серед медичних працівників
4. Посилення нагляду і адвокаційних можливостей громадянського суспільства щодо боротьби з корупцією в сфері охорони здоров’я
5. Підвищення інформованості громадськості про закупівлі і державні витрати у секторі охорони здоров’я
6. Покращення процедур та процесів державного управління.
7. Зміцнення потенціалу фахівців Державної пенітенціарної служби та НУО щодо реалізації пілотної моделі
8. Розробка та впровадження НОУ моделі що допоможе встановити зв’язок ув’язнених, які будуть звільнені найближчим часом, до регіональних центрів по боротьбі зі СНІДом / місцевих сайтів АРТ, ОЗ.

Досягнуто

Компонент 1: Зменшення стигми 1. 38 закладів охорони здоров’я у пілотних регіонах (Київ та Київська область, , Львівcька область, Черкаська область та м. Кривий Ріг) запровадили «дружні» до ЛЖВ, ґендерно-чутливої політики.
2. Рівень стигми, обумовленої страхом інфікування ВІЛ, серед медичних працівників зменшено на 14%, а рівень знань про шляхи передачі ВІЛ у медичних працівників підвищено з 54% до 64%
3. Розроблено та поширено серед пілотних ЗОЗ у регіонах інформаційні матеріали, а саме: брошури «Пам’ятка пацієнта як протидіяти стигмі та дискримінації», брошури «Пам’ятка для працівників закладів охорони здоров’я» та плакати проекту RESPECT.
4. Інформаційна кампанія з протидії стигми та дискримінації щодо ВІЛ-позитивних людей в Україні «Я не нуль!». 297 сіті-лайти в 22 містах України та 141 інформаційний плакат були розміщені на вулицях міст та в медичних закладах 6 найбільших міст України.

Компонент 2: Антикорупція
1. Адвокаційна кампанія Мережі «Безпечна кров», метою якої було забезпечити 100% доступ до лікування для всіх людей, що живуть з ВІЛ, призвела до істотного збільшення (на 2,5 млрд. гривень, до 6,4 млрд. гривень) державний бюджет на закупівлю АРВ-препаратів, протитуберкульозних препаратів, препаратів для лікування вірусних гепатитів у 2017 році та, вперше, на закупівлю препаратів ЗПТ в 2016 році.
2. Спільно з «Центром протидії корупції» сприяли прийняттю постанови Кабінету Міністрів № 1396-р від 12 січня 2016 року, яка дозволила Україні передати централізовані закупівлі для лікувальних прграм від МОЗ до міжнародних спеціалізованих закупівельних організацій.
3. Спільно з Тренсперенсі Інтернешенл Україна сприяли розробці та впровадженню системи електронних закупівель «Прозорро» і підтримували пілотування «Прозорро» в регіонах України.
4. Зміцненено потенціал громадянського суспільства у моніторингу та протидії корупції в системі закупівель у секторі охорони здоров’я.
5. Підвищено обізнаність громадськості про міжнародні закупівлі та державні витрати в секторі охорони здоров’я.
6. Успішно завершено розробку і запуск електронної бази даних для моніторингу цін на лікарські засоби в Україні (база даних УМПО). База даних доступна для громадськості через www.umpo.network.org.ua .
7. Завершено дослідження про передові міжнародні практики закупівель продуктів охорони здоров’я закупівель.

Компонент 3: В’язниця
1. Підписано Меморандум про співробітництво між Благодійною організацією «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та Міністерством юстиції України.
2. Проведено відкритий конкурс проектів та визначені 10 неурядових організацій, які здійснюватимуть діяльність за напрямом покращення доступу осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, до послуг з лікування ВІЛ-інфекції, догляду та підтримки.